Konferencia a Gyermekút Módszertani Központ modellprogramjáról

Az eseményt Kanyó Judit, Varsány polgármestere nyitotta meg, méltatva a gyermekfejlesztés terén, a modellprogramnak köszönhetően elért eredményeket és a helyi intézmények közti hatékony együttműködést.

Dr. Kereki Judit, a Gyermekút Módszertani Központ igazgatója nyitóelőadásában hangsúlyozta, hogy a gyermeki fejlődés elakadásainak megelőzése és az időben történő beavatkozás nem csak a gyermekek szempontjából alapvető jelentőségű, de a család megerősítése és a társadalmi-, gazdasági hasznosság szempontjaiból is.

Előadásában ismertette a Gyermekút Módszertani Központ célkitűzéseit és eddigi eredményeit, kezdve az online is kitölthető, a gyermekek korosztályos felmérését elősegítő kérdőívtől a módszertani anyagok kidolgozásán át a szülőket támogató csoportokig.

Részletesen beszámolt a Nógrád vármegyei modellprogramról. Előadásában kiemelte, hogy az elmúlt 3 évben 275 eltérő, megkésett fejlődésű gyermek vizsgálatát és fejlesztését szervezték meg és követik nyomon. A modellértékű program szakmai szempontból több különlegességgel is bír. Az egyik, hogy a gyermekek vizsgálatát a gyermekút menedzserek által koordinált folyamat során csoportmunkában végzik a különböző területről érkező szakemberek, így a diagnózis felállításának ideje jelentősen lerövidül. Valamint, közvetlenül tudnak konzultálni egymással, és az érintett szülőkkel, és azonnal továbbjuttatják a gyermeket a megfelelő szakemberhez.

Az eseményen Dr. Filiczki Gabriella, gyermekneurológus a diagnosztikus team tapasztalatait osztotta meg a jelenlévőkkel.

Ezt követően Perczéné Mócsány Gyöngyi védőnő, Laukóné Oláh Magdolnával közös előadásában a gyermekút menedzserek fontos, összekötő szerepét emelte ki.

A konferencia folytatásában Nagyné Maruzs Ildikó, az NVPSZ Salgótarjáni Tagintézményének vezetője a pedagógiai szakszolgálat szerepét és a sajátos nevelési igényű gyermekek vármegyén belüli továbbküldési lehetőségeit mutatta be.

Uhrin Anikó, a Varsányi Játékkuckó Óvoda igazgatója beszélt az intézményük szerepéről a Gyermekút rendszerében, valamint a modellprogram kapcsolatáról az óvodai fejlesztőmunkában.

Végül Kerecsendi-Mester Szilvia gyermekút tréner mutatta be a program által kínált szülőtámogató csoportok jelentőségét.

A konferencián bemutatott eredmények, a közös beszélgetések és visszajelzések alapján megerősítést nyert, hogy a Gyermekút Módszertani Központ mára már megkerülhetetlen a területen dolgozó szakemberek számára.