A koragyermekkori intervencióban az egészségügyi, szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi, családügyi és köznevelési területen dolgozó szakemberek vesznek részt. Éppen ezért nehézséget okozhat Önök számára, hogy milyen problémával melyik szakemberhez forduljanak segítségért. A továbbiakban az egészségügyi ellátás területén dolgozó szakemberekkel ismertetjük meg Önöket.
A csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos a gyermekkor betegségeivel foglalkozó szakorvos, aki a méhen belüli időszaktól hozzávetőlegesen a gyermek 14 (18) éves koráig gondozza a betegeket. A csecsemő- és gyermekgyógyászati szakvizsga az általános orvosképzés elvégzése után szakképzés keretében szerezhető meg. A házi gyermekorvos is ezzel a szakorvosi képesítéssel rendelkezik. Aki tovább szeretne specializálódni a gyermekgyógyászat körében, ráépített szakképzésben vehet részt többek között a neonatológia, a gyermekneurológia és a gyermekorvosi rehabilitáció területén.
Számos problémával felkereshető, például:
- láz,
- légzőszervi panaszok,
- növekedési zavarok,
- gyarapodási problémák,
- evési zavarok,
- gyermekkori pajzsmirigyproblémák,
- húgyúti panaszok,
- bőrelváltozások,
- vashiány, fáradtság, levertség esetén.
Csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosból sokféle van. Javasolt, hogy panaszaikkal először a házi gyermekorvosukhoz forduljanak, aki szükség esetén tovább irányítja Önöket és gyermeküket a járóbeteg- vagy a fekvőbeteg szakellátásba. Az alapellátó házi gyermekorvoson kívül más gyermekgyógyászok kórházban vagy egyetemi klinikán dolgoznak, és többnyire speciális gyermekkori betegségek ellátására szakosodtak, így például a szív, a vese, az idegrendszer, az emésztőszervek megbetegedéseivel foglalkoznak.
Forrás: Gyermekút Módszertani Kézikönyv, szerk. KEREKI Judit, EFOP 1.9.5 A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése projekt, Budapest, Családbarát Ország Nonprofit Közhasznú Kft., 2020.
Szabóné Harangozó Andrea