Gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás

A pedagógiai szakszolgálat szerepe a korai fejlesztésben

A pedagógiai szakszolgálatok látják el a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás (röviden korai fejlesztés) feladatát. Korai fejlesztés 0–6 éves kor között adható.

Mit nyújt gyermekemnek a gyógypedagógiai tanácsadás?

A korai fejlesztés és gondozás feladata a megelőzés, tanácsadás és fejlesztés: az ellátásra való jogosultság megállapításának időpontjától kezdődően a gyermek fejlődésének elősegítése, a család kompetenciáinak erősítése, a gyermek és a család társadalmi el- és befogadásának támogatása.

A korai fejlesztés és gondozás tevékenységei:

A korai fejlesztés és gondozás kezdetére a szakértői bizottság tesz javaslatot.

Mikor történik a javaslat elkészítése, ki készíti el?

A korai fejlesztés és gondozás megkezdésére a pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága tesz javaslatot. Korai fejlesztés a 18 hónapos kor alatt a gyermek külön vizsgálata nélkül, szakorvos által felállított diagnosztikai vélemény és terápiás javaslat alapján is elkezdhet. A későbbi életkorokban minden esetben a szakértői bizottság vizsgálata után kezdi meg az intézmény az ellátást. 18 hónapos kortól 3 éves korig a megyei pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottságához kell fordulni vizsgálatért.

A korai fejlesztés és gondozás színterei

Pedagógiai szakszolgálat

A gyermek korai fejlesztése alapesetben a pedagógiai szakszolgálati intézményben történik, ha viszont a szolgáltatás nem oldható meg az intézményben, a fejlesztésre otthon vagy a gondozását végző intézményben kerül sor. A korai fejlesztő központok szakszolgálati feladatellátás keretében végzik a korai fejlesztést.

Egyéb helyszínek

- Otthoni ellátás keretében vagy a gyermek gondozását végző intézményben

A pedagógiai szakszolgálati intézmény gondoskodik a szükséges fejlesztő szakemberről. Ennek hiányában az önkormányzatok is alkalmazhatnak speciális szakembert, ha vállalják ennek költségeit.

- Bölcsődei nevelésben, gyermekotthoni ellátásban, fogyatékosok nappali intézményében vagy fogyatékosok ápoló-gondozó otthonában

A korai fejlesztést és gondozást – amennyiben a feladat ellátásához szükséges feltételek biztosítottak – az intézményben kell ellátni. A pedagógiai szakszolgálat a tanácsadást a gyermek érdekében a vele foglalkozó szakemberek részére is biztosítja.

- Biztos Kezdet Gyerekházak

Ma már a Biztos Kezdet Gyerekházak is nyújthatnak helyszínt a korai fejlesztéshez, ha a szülők a gyermekkel nem tudnak eljutni a pedagógiai szakszolgálat fejlesztést végző tagintézményébe.

A fejlesztés időkeretei

Egyéni és csoportos fejlesztés

A korai fejlesztés és gondozás egyéni foglalkozás vagy legfeljebb hat gyermekből álló csoportfoglalkozás keretében valósítható meg, amelynél figyelembe veszik a gyermek állapotát, szükségleteit, valamint a család terhelhetőségét.

A heti időkeretet a szakértői bizottság állapítja meg, a fejlesztési feladatok végrehajtásának időkerete:

Intenzív, intervallum nevelés

Arra is van lehetőség, hogy a gyermekek szüleikkel együtt intenzív ellátásban részesüljenek. Ez bentlakásos korai fejlesztés keretében valósul meg, amelynek időtartama legalább egy, legfeljebb három hét. Egy hét intenzív ellátás hat héten át tartó heti rendszerességű fejlesztéssel ér fel.

Mikor adható?

Fontos tudni, hogy ha a gyermek a harmadik életévét betöltötte, csak akkor vehet részt korai fejlesztésben és gondozásban, ha a szakértői bizottság véleménye alapján nem kapcsolódhat be az óvodai nevelésbe.

Forrás: Gyermekút Módszertani Kézikönyv, szerk. KEREKI Judit, EFOP 1.9.5 A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése projekt, Budapest, CSBO Nonprofit Közhasznú Kft., 2020.

Gruber Mónika