Magyarországon a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától óvodakötelessé válik, és legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt. A nevelési év szeptember 1-jén kezdődik. A kötelező óvodai nevelés korai fejlesztésben és gondozásban is teljesíthető.
Óvodaérett a gyermekem?
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény a kötelező óvodába járást nem köti kritériumokhoz, és az óvoda pedagógiai gyakorlata a gyermekek érési üteméhez igazodik. Nem feltétel a szobatisztaság sem. Arra hivatkozva, hogy a gyermek nem szobatiszta, a kötelező felvételt biztosító óvoda nem utasíthatja el a felvételi kérelmet.
Mit kell tennem, ha gyermekem augusztus 31-ig betölti a harmadik életévét?
Az óvodaköteles gyermeket be kell íratni az óvodába, vagy kérni kell felmentését az óvodalátogatási kötelezettség alól. Főszabályként a gyermeket abba az óvodába kell beíratni, amelynek körzetében lakik, illetőleg ahol a szülő dolgozik. Természetesen a szülők élhetnek a szabad óvodaválasztás lehetőségével.
Az óvodai beiratkozásra tárgyév április 20-a és május 20-a között kerül sor. A szülők az óvoda felvételi körzetéről, a felvételi eljárásról és a beiratkozás idejéről a fenntartó közleményéből tájékozódhatnak. A közlemény a beiratkozás előtt harminc nappal elérhető a fenntartó honlapján és az óvodában.
Mit vigyek magammal a beiratkozásra?
Beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek személyi igazolványát, ennek hiányában a személyazonosságát igazoló egyéb hatósági igazolványát (útlevelét), a szülő személyi igazolványát vagy személyazonosságát igazoló egyéb hatósági igazolványát (útlevelét vagy kártyaformátumú vezetői engedélyét) és lakcímkártyáját.
Mit tegyek, ha a gyermekem augusztus 31-ig betölti a harmadik életévét, de nem szeretném óvodába íratni?
Ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja, a szülőnek lehetősége van felmentést kérni az óvodalátogatási kötelezettség alól. A kérelem tárgyév április 15. napjáig a területileg illetékes kormányhivatalhoz nyújtható be. Az ügyben eljáró hatóság a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, különös méltánylást érdemlő esetben újabb kérelem alapján annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti, felmentheti a gyermeket az óvodai foglalkozáson való részvétel alól.
Tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében a kérelem április 15. után is benyújtható.
A kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól felmentett, hároméves kort betöltött gyermek szülője nevelési év közben is kérheti felvételét az óvoda igazgatójánál.
Sajátos nevelési igényű a gyermekem, melyik óvodába írassam?
A sajátos nevelési igényű gyermek különleges pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásra jogosult. Azt, hogy számára melyik nevelési intézmény a legmegfelelőbb, az országos, illetve a területileg illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság határozza meg. A kijelölt óvoda nem tagadhatja meg a gyermek felvételét.
Az integráltan nevelhető sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai felvételéről, a nevelésükre alapító okirat szerint jogosult óvodákról és azok elérhetőségéről a szülők a beiratkozás előtt 30 nappal a fenntartók közleményéből tájékozódhatnak.
Mit tegyek, ha gyermekem augusztus 31. után tölti be a harmadik életévét, de szeretném óvodába íratni?
A szabad férőhelyek függvényében az óvoda felveheti azt a gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül tölti be. Amennyiben a gyermek a 2,5 évet betöltötte, a szülő nevelési év közben is kérheti óvodai felvételét.
Nincs óvoda a településen, ahol élünk, mit tegyek?
A kötelező felvételt biztosító óvodáról és a felvételi eljárásról a szülők a települési önkormányzat közleményéből tájékozódhatnak. A közlemény az önkormányzat honlapján érhető el.
A lakóhely, ennek hiányában a tartózkodási hely szerint illetékes települési önkormányzat megtéríti a kötelező felvételt biztosító óvodába való utazás költségeit. Szükség esetén gondoskodik kísérő személyről a gyermek részére, ha az óvoda a településen kívül található, és az óvodába való utaztatást az önkormányzat nem biztosítja.
Hajduné Holló Katalin