Nevelési tanácsadást a pedagógiai szakszolgálat szakemberei nyújtanak a gyermek korai, családi és óvodai neveléséhez, támogatva a nevelési-oktatási intézmények és a család partnerkapcsolatát. Problémafeltáró beszélgetésen keresztül feltérképezik a gyermek fejlődéstörténetét, felmérik adaptív (alkalmazkodó) viselkedését, szociális érettségét. A vizsgálat alapján tanácsadásban részesítik a szülőt, vagy megállapítják a szakszolgálati ellátás szükségességét. A megelőzés érdekében a nevelési tanácsadás szakemberei együttműködnek a védőnői és a gyermekorvosi hálózattal, a gyermek korai fejlődési időszakában teljes körű családi mentálhigiénés támogatást biztosíthatnak, valamint az óvodai nevelésben részesülő, negyedik életévüket betöltött gyermekek körében a tanulási és beilleszkedési nehézségek megelőzése céljából – a szülő előzetes hozzájárulásával – szűrést végeznek.
Komplex átfogó ellátás keretében pszichológiai, gyógypedagógiai-pedagógiai vizsgálattal mérik fel a gyermek állapotát, valamint gondozást, terápiás ellátást, helyrehozó megsegítést nyújtanak a szakértői bizottság véleménye alapján. Folyamatosan értékelik a terápia során a gyermek állapotváltozását, továbbá pszichológiai, gyógypedagógiai, pedagógiai tanácsadást, konzultációs lehetőséget nyújtanak a gyermekek szülei, (óvoda)pedagógusai részére.
Már a kezdetektől, a gyermek 0-3 éves kora között prevenciós céllal nevelési tanácsadást, mentálhigiénés támogatást kaphat a család a hétköznapi nevelési helyzetekre, aktuális életkori problémákra vonatkozóan.
Nevelési tanácsadást 0−23 éves korosztály számára nyújtanak a pedagógiai szakszolgálat szakemberei. A szülők számára pszichológiai, gyógypedagógiai, pedagógiai tanácsadást biztosítanak, és konzultációs lehetőséget nyújtanak a gyermekek szülei, (óvoda)pedagógusai részére.
Forrás: Gyermekút Módszertani Kézikönyv, szerk. KEREKI Judit, EFOP 1.9.5 A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése projekt, Budapest, Családbarát Országos Nonprofit Közhasznú Kft., 2020.
Gruber Mónika